Akupaki valik saatjale

Postita siia juhul kui ei leidnud muud sobivat kohta kuhu postitada.
Vasta
priito
Postitusi: 73
Liitunud: 12.12.2010 18:45

Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas priito » 15.12.2010 00:58

Tegin oma mudelismi karjääriga tõsisemalt algust ja ostsin ühe 6-kanalise vanema saatja: Graupner X-412 Pilt. Akusid kaasas ei olnud, küll aga vastuvõtja, servod ja muu kraam.

Kuna ma esimese klassi algaja olen, siis ei oska vahet teha Nimh, Nicd ja Lipo akudel - millist puldile valida? Milline on üleüldse Nimh-i ja Lipo erinevus? Otsisin, aga ei leidnud siit foorumist teemakohast postitust.

Tahaksin Graupneri saatjale korralikku akupakki, samuti ka vastuvõtjale. Hinnaklass võiks olla keskmine. Oskab keegi soovitada? Ühtlasi otsin neile kahele ka ühist laadijat.

Tänud!!

Raunocce
Postitusi: 54
Liitunud: 14.04.2009 07:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas Raunocce » 15.12.2010 21:11

midagi alustuseks:
http://foorum.hpi.ee/viewtopic.php?f=8&t=2334" onclick="window.open(this.href);return false;
[url=http://foorum.hpi.ee/viewtopic.php?t=4611]Minu masin[/url]

priito
Postitusi: 73
Liitunud: 12.12.2010 18:45

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas priito » 30.12.2010 12:02

Plaan nüüd Graupneri puldile LipO akud osta, aga jälle on tekkinud pisike segadus. Lugesin originaal-manuaalist, et saatjale käib sisse 8 patareid või üks aku. Patareide koguvõimsus on sel juhul märgitud 9,6V, aga kui e-poodides sobrada, siis sellise vooluastmega akusid polegi üldse näha. Levinud on 11,1V ja 7,2V (või miskit sarnast) ja kas see tähendab, et ka need sobivad saatjale hästi? Kas on mingi oht, et 11,1V-ne akupakk võib saatja lihtsalt läbi lasta... oskab keegi lollile selgeks teha? :roll:

Samuti ei oska ma valida akupakki vastuvõtjale, sest sellel on manuaalis märgitud 4 x AA batteries ehk siis kokku 6V. Kas ma pabistan ilmaasjata või tuleb aku valikul siiski voolutugevust jälgida?

Tänud,

:|

ollo
Postitusi: 1613
Liitunud: 27.07.2005 14:47
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas ollo » 30.12.2010 12:34

Härra Priito teeb palun kõigepealt endale selgeks, mis on pinge ja mis voolutugevus. Sellist asja nagu "vooluaste" ei eksisteeri ja kindlasti ei mõõdeta seda voltides :roll:

Ühe LiPo elemendi nominaalpinge on 3.7V (täislaetuna 4.2V), sel lihtsal põhjusel saabki LiPo akusid eksisteerida ainult 3.7V kordsena (ehk 7.4, 11.1, 14.8 jne). Max pinge on neil täislaetud olekus vastavalt 8.4, 13.2, 16.8 jne.

Saatja, kuhu originaalis käib 8 akut/patareid, peaks kannatama max pinget vähemalt 8*1.6 (uue AA leelispatarei pinge)=12.8V. Tõenäoliselt ei juhtu temaga midagi hullu, kui kasutada 3S(=3 järjestikust elementi) LiPo akut (11.1V nominaalpinge), aga ära mind peksma tule, kui just sinu saatja otsustab selle peale õhku lennata. Ettenähtud tööpinge võiks ka saatja manualis kirjas olla.

Vastuvõtjatel on traditsiooniliselt kasutatud 5 elemendiga NiMH akupakki (nominaalpinge 6V), tänapäeval kasutatakse pigem kas 2S LiPo akut (7,4V nominaal) koos regulaatoriga, mis teeb sellest 6V, või siis 2S LiFePo akut, mille nominaalpinge on 6.6V (3.3V elemendi kohta). LiFePo aku puhul ei ole regulaator vajalik. Enamus vastuvõtjaid ise kannatab suhteliselt suvalist toitepinget, pinge reguleerimist on vaja servode jaoks, need harilikult ei taha 2S LiPot muidu välja kannatada.

Mina isklikult kasutan saatjas endiselt NiMH akusid, pole lihtsalt viitsinud neid mõned aastad vahetada ja nende ostmise ajal ei olnud LiPo veel väga popp. Toimivad mõlemad variandid, LiPo aku on kergem (mis ei ole alati hea asi, näiteks saatja tasakaalu silmas pidades) ja laetakse neid erinevalt. Ka LiFePo ja LiPo laadimine on erinev, seega tuleb vaadata, et su laadija neid toetaks ja laadimisel õige profiil valida.
NiMH on lollikindlam, isegi kui ta ülelaadimisel peaks õhku lendama, käib lihtsalt pauk ja saab natuke akutükke. LiPo läheb valesti laadides (ja ka mehaaniliselt viga saades) konkreetselt heleda leegiga põlema, seega on igati soovitatav LiPo akusid laadida ja ka säilitada spetsiaalsetes tulekindlates kottides.

priito
Postitusi: 73
Liitunud: 12.12.2010 18:45

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas priito » 31.12.2010 03:16

Jamh, ei tea ma enam ühikutest ega ka lihtsamatest arvutustest mõhkugi - kui ei tegele läheb meelest.

Igal juhul oli sinu jutust, ollo, igati kasu ja tundub, et akude maailmas hakkavad "klotsid vähehaaval kokku sobituma". Niipalju sain targemaks, et saatjale tellin 7,2V ja vastuvõtjale umbes 6V nominaalpingega akupakid - seda oligi vaja teada.

Tänud, tänud :)

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas JazZ » 31.12.2010 10:16

Ma julgen arvata et sinna saatjasse sobib 9.6V akupakk, selline > http://www.fasthobbies.eu/spektrum-1500 ... -2775.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

ollo
Postitusi: 1613
Liitunud: 27.07.2005 14:47
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas ollo » 31.12.2010 20:03

Jazzil õigus, saatjasse 7.2V akut nüüd küll ei ole mõtet panna, kui sinna 8 patereid on ette nähtud. Selle pinge on liiga madal ja saatja ei lülitu sissegi.
Kui sinna originaalis käib 6 patareid siis on 7.2V/7.4V just õige.

priito
Postitusi: 73
Liitunud: 12.12.2010 18:45

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas priito » 01.01.2011 15:46

Nojaa, aga mu plaan näeb ette seda, et võtan kasutusse ainult LiPo akud/laadija, nii kokkuhoiu mõttes. Kuna LiPo 11V saatjale ei sobi, nagu ütlesite, siis ostan lihtsalt 8 akupatareid ja asi ants. Mul oli algselt seda kasutatud saatjat ostes plaan hullult raha kokku hoida, aga nüüd näen, et oleks pidanud lihtsalt uue ostma, et hiliseid mõttetuid tekkivaid probleeme ennetada.

Mida see regulaatoriga LiPo üldse endast kujutab? Akupakile tuleb midagi sel juhul juurde osta?

ollo
Postitusi: 1613
Liitunud: 27.07.2005 14:47
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas ollo » 01.01.2011 20:26

Emm... kust sa seda lugesid, et 11.1V lipo ei sobi saatjale? Mina kirjutasin omast arust, et tõenäoliselt on OK, aga ära mind peksma tule, kui ei toimi.
Regulaatoriga LiPo vastuvõtjale tähendabki täpselt seda, et ostad 7.4V LiPo aku ja sinna juurde veel LiPo regulaatori, näiteksumbes sellise. 7.4V läheb akust sisse, 6V tuleb välja ja läheb vastuvõtjasse.

Hästi ei saa aru ka, mis probleeme sa uue ostmisega oleksid ennetanud? Akusid ei tule nagunii ühegi saatjaga kaasa.

Kasutaja avatar
lauri
pistik.com
Postitusi: 2612
Liitunud: 10.04.2006 20:40
Kontakt:

Re: Akupaki valik saatjale

Postitus Postitas lauri » 01.01.2011 22:33

Kõige lihtsam oleks Eneloop AA akud võtta ja probleem lahenenud.
Lauri Laidna - http://www.pistik.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[ Xray XB808 2011 + RB Engine | Xray XB808 Electric | Schumacher Mi4LP | VirtualRC ]

Vasta