1. leht 1-st

akudest...

Postitatud: 22.08.2006 15:44
Postitas mty
terv,

sai kunagi soetatu yks noname cub-tyypi lennuk, mis paari lennu j2rel molekulideks maandus...6nneks j2i kogu elektroonika terveks, sealhulgas ka 6x'aaa' akupatareidest kokkujoodetud aku....see aga osutus uuele projektile liiga raskeks ning hakkasin otsima alternatiive...selleks said siis mobiiliakud - li-ion 3,6v/1000mah(nokia 3310 seest) ja 3,7v/900mah(samsungi seest)...jootsin need jadamisi kokku, eelneva 72grammi asemel on nyyd aku kaaluks 44grammi...esimesed katsetused n2itasid tublisid tulemusi - pool tundi laadimist originaalaku laadijaga ja ~5minutit mootorit88d...

igaks juhuks kysin yle - mis on halvim, mis v6ib juhtuda selle t6ttu, et akud erineva mahtuvuse/pingega on?...
ja teine kysimus ka - kas tavalise ni-mh/ni-cd laadijaga v6ib neid laadida?...kui jah, siis kui kaua peaksid nad laadija taga olema?...eemaldasin neilt nn ylelaadimiskaitsmed, seep2rast kysingi, et ei taha neid 6hku ka lasta...

t2nud,
mty...

Postitatud: 22.08.2006 18:42
Postitas kpihus
kui sa neid nikkel akude laadijaga laadima hakkad, siis varem või hiljem käib väga suur pauk. nikkel ja liitum akude laadimise protsess on väga herinev ja liitium aku oma yldse väga isepärane. Valesti laetud liitium aku lõhkeb väga kergesti, ja kui hullusti läheb, siis ka suure leegiga seega LIITIUM AKUT EI TOHI LAADIDA NIKKEL AKU LAADIMIS PROTSESSIGA !!!

aga mis erinevasse pingesse/mahtuvusse, siis pinge erinevus tähendab, ilmselt koostise erinevust, 3,6v peaks olema liitium ioon ja 3,7 volti on liitium polymeer (ilmselt, ei mäleta). Targal laadijal pead sa andma ette aku mahtuvuse ja selle järgi sätitakse laadimise protsess. Teoorias peaks olema sedasi, et kui sa valid väiksema mahtuvuse, siis ei tohiks midagi hullu juhtuda. Mina aga laeks neid akusid eraldi.

Postitatud: 22.08.2006 19:59
Postitas tarmotaja
Kui vähegi saad, siis pane kokku ikka ühesugused akud. Kui sul on erineva nimipingega ning mahtuvusega akud, siis nende laadimine/tühjenemine on erinev. Loogiline. Li akude laadimisel antakse ette mingi vool ning jälgitakse akupaki pinget. Kui pinge saavutab etteantud piiri, siis laadimine ka lõpetatakse ( tegelikult on protsess natukene keerulisem, aga see pole vast oluline ). Liitiumakudele on ohtlik pinge alanemine alla 2,5V elemendi kohta. Täislaadimisel ei tohi pinge minna üle 4,2V elemendi kohta. Siinkohal ongi erinevus 3,6 ja 3,7 V akude vahel. 3,6V korral on aku maksimaalne pinge täislaadimise korral 4,1V - 3,7V akudel 4,2V ( enda praktikas saab ka 3,6V akud laadida 4,2 voldini ). Kui nüüd hakata akupatareid laadima, siis erinevate akude korral täitub mingi element ennem. Laadimist ei lõpeteta, kuna akule ettenähtud summaarne pinge ei ole veel saavutatud. Seega on oht mingi elemendi ülelaadimiseks. Vastupidine protsess on akupatarei koormamisel - mingi element tühjeneb ennem ning võib samuti rikneda.

Ehk oli sellest mõttekäigust abi. NiXX akulaadijaga pole vast parim idee Li akusid laadida. Kui sulle jootekolb väga võõras ei ole, siis vaata seda lehte: http://shdesigns.org/lionchg.html
Saab odavalt ja lihtsate vahenditega teha LiIo/LiPo akulaadija. Kunagi tegin endalegi, täitsa toimis ( minul oli see LED'ga variant ).

Tarmo

Postitatud: 23.08.2006 03:20
Postitas mty
t2nud vastamast, seltsimehed tarmotaja ja kpihus...

nyyd siis tean, et enne antud laadija kokkuklopsimist ei hakka ma neid rohkem kui testi m6ttes laadima...

m6lemad akud on li-ion kaljukindlalt; millest pingeerinevus tuleneb, ei tea...

selline kysimus ka siis, et mida se valgusdiood seal skeemil n2itab?...seda, kui laadimisprotsess l6ppenud on?...

Postitatud: 23.08.2006 08:01
Postitas tarmotaja
Ise küsid, ise vastad. Led näitab tõepoolest, kas laadimine käib ( tuli põleb ) või on lõppenud ( tuli kustunud ).

Tarmo

Postitatud: 23.08.2006 11:20
Postitas lauri
Li-Po ja Li-Ion on tõepoolest veidi erineva pingega, samas ka uuemad ja vanemad Li-Ionid on veidi erineva pingega! Samas kui sul mõni purk tunduvalt (üle 0.1V) erinev, siis eeldatavasti on omadega läbi ja soovitaks soojalt seda rohkem mitte kasutada.

NB! Liitium akude hävitamine ohutult on huvitav - lihtsalt torka aku soolaveelahusesse seisma mõneks ajaks, soovitavalt võiks akku olla võimalikult tühi :)

Suurte voolude puhul 3-ste pakkide puhul on elu näidanud, et reeglina hävineb esimesena keskmine element, kuna tal on kõige halvem jahutus ja seetõttu saab ka kõige rohkem vatti!

Postitatud: 23.08.2006 14:13
Postitas mty
lauri kirjutas:Li-Po ja Li-Ion on tõepoolest veidi erineva pingega, samas ka uuemad ja vanemad Li-Ionid on veidi erineva pingega! Samas kui sul mõni purk tunduvalt (üle 0.1V) erinev, siis eeldatavasti on omadega läbi ja soovitaks soojalt seda rohkem mitte kasutada.
anna andeks, ma ei saanud aru, mida "purgi" all m6istetakse...kui kogu see junn, mis telefoniakust p2rast lammutamist j2rgi j22b, on "purk" siis neile on igaljuhul kleepsud tehases peale pandud - yhel siis 3,7v li-ion, teisel3,6v li-ion...t2hendab, ma ei ole pingeid m66tnud(multimeetri puudumise t6ttu), need pinged on akudele endale peale kirjutatud...

ja see asi ka veel - kuidas neid akusid tavalise telefonilaadijaga p6lema v6i molekulideks ei laeta?...kas seesama v2ike skeemike klemmide ja aku vahel teeb sedasama, mida teeb hr tarmotaja antud lingil kujutatud laadija?...

paremaks arusaamiseks lisasin paar pilti kah...

http://img207.imageshack.us/img207/2494/imgp0803eu0.jpg
http://img207.imageshack.us/img207/8683/imgp0804iu5.jpg

mty...

Postitatud: 23.08.2006 14:53
Postitas kpihus
jah see skeemike, pluss terve teadus telefoni sees. Ja eks neid ole puruks kah lennanud. Just kolmandate tootjate mobla akudega on jutte kuulda olnud, et need on vähe ohtlikud.

Postitatud: 23.08.2006 16:16
Postitas mty
kpihus kirjutas:Ja eks neid ole puruks kah lennanud. Just kolmandate tootjate mobla akudega on jutte kuulda olnud, et need on vähe ohtlikud.
see s6ltub siis akust, mitte laadijast...


aga jah, ikka veel huvitaks info erinevate pingetega akude kasutamise ohtlikkusest...kui korraliku laadijaga laadida, ei tohiks, nagu ma aru saan, midagi juhtuda...aga see alla 3,0v langenud aku laadimine, kuidas sellega on?...kas see ise kokkujoodetud laadija saab sellisel juhul hakkama?...seal lehel nagu oli punaselt kirjas, et kui ei lase alla 3v kukkuda, on k6ik ok...ja kuidas saavutada olukord, et pinge ei langeks alla selle piiri?...

edit: lehel kirjas ka, et laetakse kuni saavutatakse "4,2v per cell"...ehk siis 4,2v "purgi(?)" kohta...mul aga hulka v2hem vaja...

Postitatud: 23.08.2006 20:05
Postitas tarmotaja
Mitte keegi ei saa sind keelata järgi proovimast, et mis juhtub akuga ... Kardan, et mitte midagi erilist ei juhtu. Jälgi lihtsalt, et aku väga tuliseks ei läheks.
See, et 4,2V purgi kohta - see on LiPo aku omapära. Kui jätad pinge madalamaks, siis on aku lihtsalt pooltühi ja täit mahtuvust see ei anna. Kui pinge langeb alla 3V, siis pole midagi hullu. Jälgi seda 2,5V piiri. Mis moodi seda piiri jälgida? Variante mitu. Kas LiPo monitorid ( vilkuv LED või piiksuv sireen ) või tunneb regulaator ise aku pinge ära. Mina olen kasutanud mõlemat varianti.
See lihtne laadija skeem laeb edukalt ka päris tühjasid akusid. Minul oli kasutada samuti mobiiliakud ( LiPo ja LiIon ). Kui ma olin need kätte saanud, siis mõni näitas vaid 1,5V. Lihtsalt aku elustamisel tuleb kasutada väikest laadimisvoolu... ja lohutada ennast sellega, et kui akust asja ei saa - siis oligi rikkis aku. Kuid ennem akupaki kokkujootmist on kasulik kõik elemendid eraldi ära laadida. Kui seda teha ei taha, siis on kasulik kasutada LiPo aku balanseerijat. Seadet, mis ühtlustab aku pingeid laadides.

Tarmo

Postitatud: 24.08.2006 05:22
Postitas mty
okei, t2nud hr tarmotaja...proovin selle jupi siis kokku klopsida...palju need komponendid umbkaudu maksta v6iksid?...ja kas 3,6/3,7v akud tuleb yhendada jadamisi v6i r88biti?...ise arvan, et jadamisi(t2hendab, nii ma nad juba kokku panin - et ~7,2v v2lja annaks) aga samas 4,2v v2lja jagava laadijaga laadides ei t2ida see seljuhul akusid yldse mitte eriti h2sti...


edit: li-po monitori teemas kirjeldasid mingit jupstykki, mis seda akupinget j2lgib ja vajadusel kisa t6stab...kui raske seda asja kokku joota on minul kui algajal?...palju komponendid maksavad (j2lle :lol: ) ja kas programmeerimise l2biviimise teostamiseks sinu poole saab p88rduda?...

Postitatud: 24.08.2006 05:39
Postitas kpihus
yhtegi akut ei ole hea rööbiti laadida, kui siis äärmisel juhul ainult sama mahtuvuse/pingega ja sama vanu akusid, st mis on synnist saati paraleelselt koos töötanud.

Postitatud: 24.08.2006 05:46
Postitas mty
kpihus kirjutas:yhtegi akut ei ole hea rööbiti laadida, kui siis äärmisel juhul ainult sama mahtuvuse/pingega ja sama vanu akusid, st mis on synnist saati paraleelselt koos töötanud.
sellllge...aga mismoodi nende t2islaadimine siis toimub?...peab neid siis yhekaupa laadima seljuhul v6i?...

andke andeks lollid kysimused, ma vanakooli poiss, maalt ja modemiga...elan veel ni-mh ja ni-cd akupatareide ajastus...aga aeg l2heb edasi ja vaja sellega kaasa minna...

(tegelikult siiski pysiyhendusega)...

Postitatud: 24.08.2006 05:50
Postitas kpihus
parem oleks

Postitatud: 24.08.2006 23:38
Postitas [J]
Lugege siit, jalgrattaid pole mõtet leiutada:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=209187

Veel veidi suitsu ja tuld:

http://www.utahflyers.org/movies/Lipofires.wmv

Postitatud: 03.11.2006 16:44
Postitas Kristoka
Nüüd on siis osad LiPo aku sellised mis põlema ei lähe,nt minu robbe on on selline,mõnele kahjuks,mõmele õnneks ;)
Kristo