CD-Rom mootor lennukile

Siin kategoorias leiad erinevaid lihtsamaid ja keerulisemaid nippe ja artikleid kuidas oma lennumasinat paremaks putitada.

Moderaator: JazZ

Vasta
HaKK
Postitusi: 6
Liitunud: 13.06.2005 15:01

CD-Rom mootor lennukile

Postitus Postitas HaKK » 13.06.2005 21:33

Et uuestisündinud mudelismifoorumis midagi uuemat lugeda ka oleks, siis siin on minu viimane isemähitud CD-Rom mootor.
Pilt
Lähemalt saab lugeda ja pilte vaadata siin: http://www.hot.ee/hakk/CDrom_mootor.htm
PT-17 Stearman, millele see mootor peale läheb on visa edenema, aga kui pealmised tiivad on kleebitud, siis saab ehk ka lennuristsed ära teha.

Kasutaja avatar
bown
Postitusi: 14
Liitunud: 21.07.2005 21:28

hmm

Postitus Postitas bown » 24.07.2005 09:05

Ma ka otsustasin kunagi seda mootorit ka ise teha.. kookisin cd-romi lahti ka ja ette tuli selline pilt et mis kurat see siin veel on :? aga kohe leidsin ka mootori ylesse.. aga suurem probleem oli seda sealt lagti saada.. ned ime pisikesed kruvid seal olid veel mingi rohelise möksiga kokku tehtud et oleks raskem neid kätte saada ... ja see neil ka õnnnestus.. kui olin lootuse kautanud nende kruvide lahtisaamisega .. proovisin ka plaati läbi lõigata aga varsti märkasin et see oli mõtetu tegevus... :lol: mul tekkis küsimus et kuidas te muidu selle üldse sealt lagti saite??

ärge väga ülekohtuseks hakkake. :)
Bown

HaKK
Postitusi: 6
Liitunud: 13.06.2005 15:01

pisikesed kruvid

Postitus Postitas HaKK » 01.08.2005 20:34

Pisikeste kruvide jaoks läheb loomulikult vaja ka pisikest ristpeaga kruvikeerajat.
Tegelikult on asja võti lõhkuda ära võimalikult palju vanu seadmeid (Cd-rom´id, kõvakettad, printerid, skännerid, DAT lindiseadned, floppy seadmed jne.), et leida kõige paremini ringimähitav variant kuhu staatori ja kannu vahele magnetid ka ilusti ära mahuksid ning mootori suurus oleks paras. Sellisel juhul on võimalik ka täiesti ilma treipingita hakkama saada nagu minu eelpool toodud näites. Siin siis ka üks pilt mootori mähkimise algmaterjalidega: http://www.hot.ee/hakk/mootorid.JPG
HaKK

HaKK
Postitusi: 6
Liitunud: 13.06.2005 15:01

Robbe PT-17 Stearmani pildid

Postitus Postitas HaKK » 08.08.2005 21:34

Lennuk isetehtud brushless mootoriga on juba terve suve edukalt lennanud, aga panen takkajärgi siia mõned pildid siis ka üles kui kellegil sarnaste asjade vastu huvi on.
http://www.hot.ee/hakk/Stearman.htm
HaKK

husu
Postitusi: 1
Liitunud: 12.08.2005 11:42

Postitus Postitas husu » 12.08.2005 11:47

mis värk on mix on mootor vaja ümber mähkida. kui jämedat traati mähkimisex vaja on, ei lugend välja. kas dvd mootor kõlbab ka sellex.

HaKK
Postitusi: 6
Liitunud: 13.06.2005 15:01

Postitus Postitas HaKK » 12.08.2005 13:04

husu kirjutas:mis värk on mix on mootor vaja ümber mähkida. kui jämedat traati mähkimisex vaja on, ei lugend välja. kas dvd mootor kõlbab ka sellex.
Mähkida võib 0.4 või 0.5 mm diameetrise traadiga, võib ka kahekordse peenemaga näiteks. Mähiste arvuga paned paika mootori kiiruse ja jõu suhte. Siiski on nende isetehtud mootorite puhul pigem olulisem uued tugevad magnetid panna. Võib olla ka DVD-rom, vahet pole. Peaasi, et staatoril on sobiv arv haamreid (i.e. 9 või 12). 9 haamriga staatori puhul paned näiteks 12 magnetit. Kui ise ei viitsi teha, siis Kullos on keegi 10A Castle Creationi regulaatori ja paar harjadeta mootorit müüki pannud. Harjadeta mootorite eelised on: pole harju, mis kuluvad, võimalik on kätte saada palju parem performance kaalu kohta ja ise teha on väga lihtne. Miinuseks on see, et regulaatorid on palju kallimad, aga odavad Hiinakad on ka müüdil, mis pole sugugi põdurad. Huvitatud lugege lähemalt siin: http://www.powerditto.de/
Seal on kirjas ka kui palju vastavalt staatori haamrite arvule magneteid vaja on ja kuidas Delta ja Y mähiseid teha jne.
HaKK

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 15.08.2005 13:38

9 haamriga mähisest tuleb välja 3 juhet. mis need läevad ainult regulaatori külge ja niisama pinget peale andes ei hakkagi pöörlema vä? või saab ilma regulaatorita lihtsalt akuga selle pöörlema panna. ja powerditto näitas et magnetite vahele oli mingid klotsid pandud. mu saksa keel ei ole üldse hea aga kas need olid balsapuu klotsid. mingi kiefernleistenstücken oli ka millegi vahele topitud.

HaKK
Postitusi: 6
Liitunud: 13.06.2005 15:01

3 juhet

Postitus Postitas HaKK » 15.08.2005 13:51

Anonymous kirjutas:9 haamriga mähisest tuleb välja 3 juhet. mis need läevad ainult regulaatori külge ja niisama pinget peale andes ei hakkagi pöörlema vä? või saab ilma regulaatorita lihtsalt akuga selle pöörlema panna. ja powerditto näitas et magnetite vahele oli mingid klotsid pandud. mu saksa keel ei ole üldse hea aga kas need olid balsapuu klotsid. mingi kiefernleistenstücken oli ka millegi vahele topitud.
Jah täpselt nii. 9 haamriga staatoril on 3 mähist, millest tuleb igaühest üks juhe välja ja harjadeta mootori regulaatoril on ka 3 juhet. Ilma regulaatorita pole midagi teha kuna regulaator määrab mis mähisele parasjagu voolu peale antakse, et mootor töötaks. Magnetite vahele pole vaja midagi panna, aga magnetite paikaliimimiseks on balsa vms. kraamiga võrdseid vahesid lihtsam saavutada.
HaKK

Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

Postitus Postitas tarmotaja » 09.09.2005 21:31

Teen siis ka oma debüüdi selles foorumis ...
Olen viimasel ajal ka natukene ennast vaevanud CDR mootoritega. Nimelt tahtsin ühele Park-Flyer lennukile midagi võimsamat peale saada, kui seda on IPS-A komplekt. Lennuk kaalub sõltuvalt konfiguratsioonist kuni 190g.
See CDR asi tundub, et läheb laias maailmas üha enam moodi. Tõsi jah, regulaatorid on veel natukene kallid. Ise ostsin E-Bay'st mingi 35 EUR eest 15A regulaatori. CDR mootori jaoks on seda enam kui küll. Ja see pole sugugi kallis. Edasi oli vaid vaja külastada mõnda arvuti remonditöökoda. Tundub, et seal oldi lausa rõõmsad, et nende vedelema jäänud katkised CDR seadmed minema vedasin. Traati saab ka Tevalo poest suhteliselt soodsalt. Ning ehitama. Esimeses lähenduses võib katsetada mootorit originaalmagnetite ja mähistega. Kui piisab, siis vaja vaid nuputada kuidas asi lennukile peale saada. Minule see aga ei sobinud. Treisin uue mootorikorpuse, panin võlli kuullaagritele ning kleepisin neodüün magnetid sisse. Peale mõningast katsetamist mähise keerdude arvu ning erinevate traadi läbimõõtudega, olen tulemusega väga rahul. Jõudu on piisavalt ning voolu võtab mõistlikult. Mis peamine - lennuk ripub propelleri peal.

Ühesõnaga kokkuvõtteks. Lennuki mootor ei pea olema kallis, peab aga olema hea. CDR mootor annab selleks võimaluse. Lisaks veel kerge käeline tegevus...

Tarmo

tann200
Postitusi: 12
Liitunud: 05.10.2005 12:32

Postitus Postitas tann200 » 26.10.2005 21:44

Traati nende mootorite jaoks on mõttekas võtta kuskilt vana pooli pealt, või kes raatsib, saab ka elektroonika kauplustest seda mõõtu traati mida vaja parajasti.
Muuseas sisaldavad vanad cd-romid/dvd-romid vms ka vajalikke tugevaid magneteid, aga probleem on selles, et erinevatel tootjatel ja mudelitel on erineva suuruse ja kujuga magneteid, seega nende leidmiseks tuleb palju vaeva näha.
Magneteid on võibolla mõttekas tellida kuskilt e-poest, ntx www.gobrushless.com
Ise ootan sealt praegu magneteid, et saaks proovida ka cd-romi mootorite võlusid.

Kasutaja avatar
lockeed
Postitusi: 11
Liitunud: 06.03.2006 20:33
Asukoht: Saaremaa Kärla vald

Postitus Postitas lockeed » 06.03.2006 22:46

See on väga hea teema...CD-ROMi mootor !!!! väga hea
kas keegi teab kas kõvaketta mootor ka aitab selle jaoks ..mul just neid siin olemas..kas katsetaks :wink: :wink:

Daffy666
Postitusi: 10
Liitunud: 30.07.2006 15:24
Asukoht: Võrumaa

Postitus Postitas Daffy666 » 31.07.2006 13:21

kas regulaatorina saab kasutada ka PC vendika regulaatorit?

Daffy666
Postitusi: 10
Liitunud: 30.07.2006 15:24
Asukoht: Võrumaa

Postitus Postitas Daffy666 » 31.07.2006 13:22

et siis nagu odavam või nii

mty
Postitusi: 232
Liitunud: 30.07.2005 01:09
Asukoht: tallinn, lasna

Postitus Postitas mty » 31.07.2006 14:47

Daffy666 kirjutas:kas regulaatorina saab kasutada ka PC vendika regulaatorit?
arvutiventikas t88tab kahefaasilise vooluga(kolmas juhe venti on kiiruseandur), antud mootor on p6him6tteliselt "kolmefaasiline"(tegelikult kyll mitte, las targemad seletavad t2psemalt, millega tegu) seega pole need asjad yhildatavad...ja k6igelel lisaks - ventika "regulaator" on lihtsalt yks reostaat, kiiruseregulaator on aga midagi hoopis keerulisemat...midagi sellist

Daffy666
Postitusi: 10
Liitunud: 30.07.2006 15:24
Asukoht: Võrumaa

Postitus Postitas Daffy666 » 31.07.2006 15:03

aga kas ma leiaksin kuskilt kodumasinast mingi regulaatori
võibolla loll küss aga äkki targemad selgitavad

tänulik ullike :cry:

tulnuk
Postitusi: 60
Liitunud: 27.07.2005 16:19
Asukoht: tartu

Postitus Postitas tulnuk » 01.08.2006 15:58

Daffy666 kirjutas:aga kas ma leiaksin kuskilt kodumasinast mingi regulaatori
võibolla loll küss aga äkki targemad selgitavad

tänulik ullike :cry:
Väga väga vähe tõenäoline (miski pole võimatu), kuid ma ei kujuta ette mis "kodumasin" see küll olla võiks ja kui leiadki siis see jääks arvatavasti liiga suureks või raskeks lennukile. Lihtsam, odavam ja kindlam oleks osta ikka õige asi kuskil netipoest või teha ise vastavate skeemide järgi.

Daffy666
Postitusi: 10
Liitunud: 30.07.2006 15:24
Asukoht: Võrumaa

Postitus Postitas Daffy666 » 02.08.2006 15:16

suured tänud
ma siis ei lõhu enam rohkem vanemate kalli raha eest ostetud kraami :D

mty
Postitusi: 232
Liitunud: 30.07.2005 01:09
Asukoht: tallinn, lasna

Postitus Postitas mty » 02.08.2006 17:20

Daffy666 kirjutas:suured tänud
ma siis ei lõhu enam rohkem vanemate kalli raha eest ostetud kraami :D
ja kas enne l6hkuma hakkamist ei v6inud uurida teadjamate k2est?...

Daffy666
Postitusi: 10
Liitunud: 30.07.2006 15:24
Asukoht: Võrumaa

Postitus Postitas Daffy666 » 03.08.2006 09:43

mty kirjutas:
Daffy666 kirjutas:suured tänud
ma siis ei lõhu enam rohkem vanemate kalli raha eest ostetud kraami :D
ja kas enne l6hkuma hakkamist ei v6inud uurida teadjamate k2est?...
selle eesmärgiga pole ma ühtegi massinat laiali lammutanud :wink:






veel :P

Kasutaja avatar
tarts
Postitusi: 35
Liitunud: 31.08.2005 14:28
Asukoht: Tallinn,Tartu

Postitus Postitas tarts » 03.08.2006 15:46

Kas nende magnetite tugevuse määrab ainult nende suurus :roll:

tann200
Postitusi: 12
Liitunud: 05.10.2005 12:32

Postitus Postitas tann200 » 05.10.2006 20:50

www.powerditto.de omab minu meelest ka inglise keelset varianti.
Vanu Cd-rome on praeguseks hetkeks igalt poolt saada. Kellel ei ole kahju näiteks 45 EEk cd-romi eest välja käia, et see laiali lammutada, siis täna nägin tartus Tiigi elektroonika poes müügil kahte cd-romi sellise hinnaga.
neodymiummagneteid on mingis mõõdus saada Tevalost, kuid mõttekam on tellida kuskilt internetipoest. ise sai tellitud sellisest kohast nagu www.gobrushless.com
traati saab ka kuskilt suvalisest elektroonikapoest või siis mõne vana seadme seest, kus trafosid leidub. Mootorite kokkupanek ei ole ka eriti keeruline, kuid soovitav oleks tellida ka kuskilt 3mm sisemõõdu ja 6mm välismõõduga kuullaagreid.
Endal on praeguseks hetkeks kaks ?töökorras? ise keritud mootorit, mida ei ole õnnestunud testida õige raadioaparatuuri puudumisel.

Prederik
Postitusi: 20
Liitunud: 02.08.2006 16:26
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Prederik » 06.10.2006 07:13

Tartus saab CD-seadmeid laupäeviti Anne turult ka, hinnaga 1 - 10 kr. Sama hinnaga saab ka kõvakettaid, mille sees VÕIB olla parajaid kuullaagreid (vanemates mudelites vähemalt peaks olema).

pipercub
Postitusi: 4
Liitunud: 15.11.2006 18:12
Asukoht: Tartu

CDROM-mootorite iseehitamise komplektid saksamaalt

Postitus Postitas pipercub » 15.11.2006 22:36

http://www.cnc-modellsport.de/index.php?cPath=91
(Fertigstellung - 19 EUR on 1 mootori kokkupaneku hind)

Äraproovitud komplektid:
1. SCHNURZZ LRK 15g - standardkomplekt hinnaga 10,90 EUR.
2. POWER-SCHNURZZ LRK 18g - lukskomplekt hinnaga 16,50 EUR.
Saatekulu ühel pakil 1,95 EUR. Kohale tuleb umbes nädalaga.
Standardkomplektis puudub magnetite liim.
Samast kohast saab odavalt magneteid, kuullaagreid,propsaver'eid, GWS propellereid ja muud kraami.
Schnurzz tarbib üle pingutamata ~50W ja Powerschnurzz ~70W.
Nii et 20 EURi, nädal ootamist, pool päeva tööd ning kerge ja võimas mootor olemas.
Vanakraami pole mõtet lammutada, mina sain kuskil 10st CDROMist ja 20st kõvakettast ainult 1 ilma treimiseta mootoriks sobiva staatori-rootori paari. Magnetid, laagrid, laagripukk, mähisetraat, propsaver ja liim tuleb ikkagi eraldi hankida.

TDK
Postitusi: 2
Liitunud: 01.01.2007 00:39
Asukoht: viljandi, daa prode rajoonis

oh sa jutt

Postitus Postitas TDK » 04.02.2007 20:32

teema minule!

mina kah täna tegin kurat ühe cd rommi lahti seest leitsin ülla ülla ühe tutt uue mängu! ja siis veev 2 töötavat mootorit + kolmanda millest siin jutt käib... aga jah seda kolmandat ei oska ma provida :( ma ei oska mähkida ka natuke algaja olen nii, et kas keegi õpetusi vinnab jagada??

Ma oleks väga tänulik! muide ülejäänud 2 mootorit on:

http://noproblems.at.tut.by/selfmade_motor.htm

alt teine mitsumi M25E-4

kui mootor kinnitatud oli siis tegi reaktiiv mootori häält!

Kasutaja avatar
tomkar
hpi.ee
Postitusi: 2917
Liitunud: 10.06.2005 12:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: oh sa jutt

Postitus Postitas tomkar » 06.02.2007 11:08

TDK kirjutas: kas keegi õpetusi vinnab jagada
HaKK läks Kreetale, elama...
HPI, HotBodies, EDIT, LRP, 456MB

TDK
Postitusi: 2
Liitunud: 01.01.2007 00:39
Asukoht: viljandi, daa prode rajoonis

Postitus Postitas TDK » 06.02.2007 20:54

kahju! kuid ega siin enam midagi ole ka! täna töpa tunnis jäi mootor lauale ning ühed noobid panid sellele mobla aku taha mis järel see maha põles:(

Kasutaja avatar
lauri
pistik.com
Postitusi: 2612
Liitunud: 10.04.2006 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas lauri » 07.02.2007 09:20

Njah... kolmefaasilisele alalispinge peale = suits jah :( Aga kuna see modimine tähendab nagunii uue mähise kerimist, pole probleemi!
Lauri Laidna - http://www.pistik.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[ Xray XB808 2011 + RB Engine | Xray XB808 Electric | Schumacher Mi4LP | VirtualRC ]

Vasta