LiPo aku monitor

Siin kategoorias leiad erinevaid lihtsamaid ja keerulisemaid nippe ja artikleid kuidas oma lennumasinat paremaks putitada.

Moderaator: JazZ

Vasta
Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

LiPo aku monitor

Postitus Postitas tarmotaja » 24.05.2006 20:58

Ühes teises alamteemas on juttu akudest. Mõtlesin, ehk on kellelegi kasulik ka minu üks viimastest projektidest. Nimelt talvel vaatasin oma üht lennukit ja mõtisklesin: "Kas ma ikka tean, mis toimub akuga lennu ajal?" Lennukil oli küll peal üks tuli, mis süttis, kui LiPo aku pinge langes alla 3V elemendi kohta. Tegin mõningaid mõõtmisi ja selgus, et tuli süttis natukene liiga hilja. Selle süttimispunkti muutmine tahtis aga kogu indikaatori skeemi muutmist. Siis tekkis plaan, et teeks midagi paremat. Midagi, mida saaks lihtsa vaevaga "programmeerida". Oleks võinud ju ka Internetist tellida, aga see oleks liiga lihtne lahendus. Uurisin elu ning pilk jäi peale PIC12F675 kivil. Natukene nokitsemist ja programmikirjutamist ning valmis ta oligi. Pinge monitor toimib 2s...5s LiPo akuga. Kui pinge langeb mingi nivooni, siis hakkab indikaator-LED vilkuma, edasisel langemisel hakkab põlema. Kui pinge langeb alla 2,7V elemendi kohta, siis hakkab LED kiirelt vilkuma. Ühe nupu abil on võimalik LED vilkumise ja süttimise pingeid muuta. Ainult 2,7V piiri elemendi kohta ei saa muuta. Nüüd on siis hea vaadata, millal peab hakkama maandumiskohta otsima.
Nii, et selline klots sai siis tehtud. Kui kellelgi tekkis huvi, siis võin saata skeemi ning HEX koodi.

Tarmo

arne
Postitusi: 80
Liitunud: 29.06.2005 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas arne » 24.05.2006 21:38

Üldiselt abiks. Tegelikult võiks see tagasiside osa parem olla, et lennu ajal märgata oleks. Üks variant on mõnda kanalit mudida. Kui lennukil on pöördetüür siis on see on ideaalne kandidaat - kui pinge langeb alla suuruse X siis hakata "saba liputama". Mootorlennukitel muidugi abiks pöörded alla tõmmata või siis üldse tagant ära võtta.

Kood pole keeruline - mul on mingeid PIC-i sortse ka asmis mis PWM signaali loevad ja genereerivad.

Kas sel sinu PIC-il oli AD muundur sees? Skeemi ja sortsu võiks küll kuskile postitada.

Arne

Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

Postitus Postitas tarmotaja » 24.05.2006 21:59

See tagasiside sai just meelega tehtud vilkumisele. Oleks võinud ju panna ka mingi sireeni piiksuma. Kuid LED tundus parim. Lennuk, millele see asi peale läks, on suhteliselt kiire ja kipaks impellerlennuk. Saba liputamine ja mootori seiskamine ei tule sellel kõne alla. Ilma nendetagi on tegemist küll, et asja õhus hoida. Kasutasin neid hästi eredaid punaseid LEDe. Need paistavad ka päikselise ilmaga suhteliselt kaugele. Koodi ja skeemi ( samuti kasutusjuhendi ) võin saata meilile!

Tarmo

arne
Postitusi: 80
Liitunud: 29.06.2005 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas arne » 24.05.2006 23:32

Kui kaugelt seda LED-i siis näha on? Seda tahaks täitsa oma silmaga näha.

Arne

Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

Postitus Postitas tarmotaja » 25.05.2006 08:37

Mis seal pattu salata 100m pealt seda eriti hästi ikka ei näe. Samas ega ma endast niikaugel lenda kah. Praktika näitab, et mingi 20...50m on täitsa talutav piir. LEDid on lennuki kere mõlemas küljes ning lennuk ise moodustab taeva taustal natukene tumedama silueti. Selle taustal on LEDid täitsa nähtavad - vähemalt eelmise aku monitori LEDid olid. Loomulikult kui lennuk jääb päikese ja piloodi vahele, siis ei ole miskit näha. Aga ega ma väga vastu päikest lennata ei armasta ka.

Tarmo

Kasutaja avatar
kpihus
Postitusi: 1396
Liitunud: 04.04.2006 09:34
Kontakt:

Postitus Postitas kpihus » 25.05.2006 08:39

oot aga miskit raadio saatjat ei anna pista lennuki peale ? AFAIK tiku topsi suurune saataja ei ole miski võimatu asi.

Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

Postitus Postitas tarmotaja » 25.05.2006 08:44

Asi jääbi siiski mõistlikkuse ja hinna taha. Hetkel ei huvita mind, et mul mingi tabloo loeks aku pingenumbreid. Niikuinii pole aega seda jälgida. Teisalt pean kogu aeg lennukit jälgima. Sestap hakkab see LED asjandus niikuinii silma. Koolmandaks on raadiosaatja oluliselt kallim sellest vilkuvast tulukesest.

Tarmo

Kasutaja avatar
kpihus
Postitusi: 1396
Liitunud: 04.04.2006 09:34
Kontakt:

Postitus Postitas kpihus » 25.05.2006 08:53

tarmotaja kirjutas:Asi jääbi siiski mõistlikkuse ja hinna taha. Hetkel ei huvita mind, et mul mingi tabloo loeks aku pingenumbreid. Niikuinii pole aega seda jälgida. Teisalt pean kogu aeg lennukit jälgima. Sestap hakkab see LED asjandus niikuinii silma. Koolmandaks on raadiosaatja oluliselt kallim sellest vilkuvast tulukesest.

Tarmo
tikutopsi suurune FM saatja mikriga maksis vanasti 200 eeku, selle saatja abil saad saata näiteks piiksumist ja piiksumist kuulad maapeal taskuraadioga.

EDIT: või siis saad maapeal elektrooni jubinaga heli signaali dekodeerida põlevateks leedideks. Kõige lihtsam näiteks kasutada DTMF toone. Maapeal on taskuraadio+DTMF dekoder+PIC+hunnik leede.

Kasutaja avatar
tarmotaja
Postitusi: 34
Liitunud: 09.09.2005 20:55
Asukoht: Rapla mk, Märjamaa

Postitus Postitas tarmotaja » 25.05.2006 09:44

Maapeal on taskuraadio+DTMF dekoder+PIC+hunnik leede.


Aga mis on asja kasutegur? Seda piiksumist võib teha ka lennuk. Eraldiseisvaid LEDe on üpriski tülikas jälgida. Mida see mulle annaks? Lisaks tuleks kogu see kola ka lennuplatsile kaasa vedada. Oma akumonitori ehitamisel lähtusin ma eelkõige praktilisest vajadusest. Vajadusest saada rahuldav tulemus ( eelkõige enda jaoks ) minimaalse kulutuse ja lisavidinate abil.

Tarmo

Kasutaja avatar
tomkar
hpi.ee
Postitusi: 2917
Liitunud: 10.06.2005 12:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas tomkar » 25.05.2006 09:54

LED'e leidub ka tänapäeval ysna roppe (võimsuse mõttes), mul yks tuttav tegeleb asjaga lähemalt juhul kui kedagi huvitaks oma lennukile siis mingit võimsamat ledi panna...
HPI, HotBodies, EDIT, LRP, 456MB

Kasutaja avatar
kpihus
Postitusi: 1396
Liitunud: 04.04.2006 09:34
Kontakt:

Postitus Postitas kpihus » 25.05.2006 10:59

tomkar kirjutas:LED'e leidub ka tänapäeval ysna roppe (võimsuse mõttes), mul yks tuttav tegeleb asjaga lähemalt juhul kui kedagi huvitaks oma lennukile siis mingit võimsamat ledi panna...
selle ropu leedi puhul läheb kogu lipo jaks monitooringu käigus hoidmiseks ja lendamiseks ei jätkugi võhma :D

Kristoka
Postitusi: 109
Liitunud: 11.11.2005 13:14

Postitus Postitas Kristoka » 22.08.2006 11:39

Äkki on sihuke asi üle kellegil ja müüb seda kuna endal regud ei toeta siis oleks vaja see jubin osta ,uusi regusid on nati kallis osta.
KRisto

Vasta