Algaja alustab ja kogub infot!

Üldine off-road autode arutelu

Moderaator: petrolhead

Vasta
Kena RC
Postitusi: 5
Liitunud: 02.03.2019 19:31

Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Kena RC » 02.03.2019 20:29

Tere.
Olen täielik algaja ja uurin veidi asja. Plaan on jääda 1/10 mõõdus brushless mootoriga RTR mudelite juurde ning teha ka oma rada valmis. Netist olen veidi uurinud asja, kuid uuriks nüüd ka teadjate käest, et mida ma peaksin alguses teadma 1/10 mõõdus elektrikate kohta. Teretulnud on ka teadmised raja kohta: kui pikk ja lai jne.

Markokas
Postitusi: 50
Liitunud: 14.05.2018 13:05

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Markokas » 02.03.2019 22:07

Mis konkreetset 1/10 autot silmas pead? Bagi, onroad, rallikas, short course, monster truck jne.

Neile sobivad erinevad rajad. Üldiselt võiks olla rada minimaalselt 2m lai. Aga enne kui rada tegema hakkad, siis käi kohalikud rajad (kasvõi virtuaalselt) läbi ja uuri, mis olemas on ja kuidas enda oma teha võiks. Kui palju Sul seda vaba maad võtta on ja kus see asub? Kas naabritele sobib tolm ning mõningane müra, mis tekkida võib?

Mudelismi kohapealt niipalju, et pead neid oskama hooldada või vähemalt õigel ajal regulaarselt hooldaja juurde viima, siis kestavad. Üldiselt on kõiksugu tehnikaga sedasi.

Elektrikate koha pealt pead teadma lisaks natuke akudest (laadimine, hoiustamine).

RTR komplektid on algatuseks hea osta. Hiljem, kui sõitu rohkem ja võistluse valule vastu peab pidama, siis saad aru, et hind ja vastupidavus käivad enamasti käsikäes ning mingi osa tükke tuleb paratamatult tugevamade vastu välja vahetada. Sama jutt ka komplektis oleva puldi kohta.


Marko

Kena RC
Postitusi: 5
Liitunud: 02.03.2019 19:31

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Kena RC » 03.03.2019 08:38

Kuna postitasin Off-Road teema alla, siis pean silmas ikka pigem offroad masinat kah. Hetkel silma jäänud Axial Yeti™ 1/10 4WD bagi RTR, kuid kuulsin, et selle tootmine olla lõpetatud, samas olen vaadanud, et Traxxas on levinud nimi.. no hinnaklassis selline 500-600€ Osad räägivad, et kaetud ratastega on see jama, et kogub paska kere alla, kuid teisalt jälle, kui mitu algajat on avatud ratastega samal rajal, siis tihti sõidetakse ratastesse ja jälle lendavad jupid..
Eks ma praegu vaikselt pinda sondeerin.
Raja jaoks on ruumi hetkel selline 80m x 35(40m) ala, sinna peaks 2,5-3m laiuseraja puhul pikkust saama kuni 500 m.. vist :roll:

Markokas
Postitusi: 50
Liitunud: 14.05.2018 13:05

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Markokas » 03.03.2019 21:09

Raja jaoks on piisavalt ruumi jah. Nüüd pead üle vaatama mõne raja ja seal ka ise kohal ära käima, et aru saada, mida teha ja miks teha. Piisab, kui lööd sisse ka google otsingusse RC TRACK ja näed tulemusi

Erinevad autod on erineva sõidustiili ja kiiruse jaoks. Axial Yeti stiilis masin sobib pigem aeglasema ning mitte niiväga sileda raja jaoks. Ise soovitan Sul mõnel üritusel ära käia, kus näed teisi sõitmas ja saad ise ka proovida, et kuidas liiguvad. Praegu talvel toimub küll võistlusi siseruumides (Saue hobizone näiteks 10. märts ja Väike-Maarja mudelismiklubis 16. märts). Välivõistlused 1/8 ning 1/5 mõõdus autodele algavad vist mais. Tartu rada on nähtav facebookis siin ja seal esimene võistlus 18.mai.

Samas käivad ka erinevad inimesed niisama koos metsa all sõitmas. Näiteks facebook leht RC Liikurid (suletud grupp, kuid võtavad liikmeid). Sealt võib leida mõne kes sarnase masinaga sõidab. Lihtsalt ei soovita osta masinat emotsiooni põhjal või youtubes nähtud reklaami põhjal, pärast võib osutuda masin mitte selleks, mida ette kujutasid või välja reklaamiti. Sõitmiseks võib võtta esialgu ka kasutatud masina, mis huvi puuduse tõttu jälle müüki lükatud.

Ise teeks raja, et oleks võimalik 1/8 masinatega võistelda (neid enamasti 10...20 ikka leiab kokku) ning näiteks mingi muu masinaga hüppamiseks hüppeid teha. Seega lisaks rajale suuremad hüpped koos maandumisnõlvaga, kuid seda raja osa oleks võimalik võistluse ajal vältida. Et saaks võistelda ka traxxas revo ja sarnase masinaga mehed (midagi sellist nagu youtube lingil alates 2:00 näha võib).

Näiteks Laitse rallypargis on olemas üks mudelismirada 1/8 bagide jaoks. Siin üks video 1/8 elektribagidest. Saab rajal sõita küll, kui rattad pole kaetud, sest tegelikult on sõidu puhul eesmärgiks mitte teiste vastu sõita. Lisaks oleks vaja võistlemiseks siis sarnaseid masinaid, kuid traxxas mehed üldiselt võistlustel kohal ei ole, nad pigem koduaias kihutamas. Lisaks on nendel RTR masinatel see viga, et nad ei ole mõeldud kestma võistlusel valu andes, kuid on erandeid.

Võib juttu rääkida mõnel võistlusel või trennipäeval, siin kirjutada seda juttu pole väga mõtet.

Kasutaja avatar
R0mm
Postitusi: 1794
Liitunud: 05.05.2007 07:04
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas R0mm » 04.03.2019 11:47

Axial yeti bagi ikka veel saab, kuigi tootmine on vist tõesti lõpetatud. Lihtsalt Axiali emafirmal (Horizon Hobby) on omal teise brändi all (Losi) sarnane toode juba olemas (Losi Rock Rey/Baja Rey).

Kui sa aga räägid rajast ja rajal sõitmisest, siis pole ülde mõtet vaadata midagi muud peale rajal sõitmiseks mõeldud mudelite, milleks on võimsalt tipus 1/8 skaala bagi (elektri või nitromootoriga) või ka truggy. Truggy on ehk alustavale mudeldajale kergem sõita, kuid meie võistlusareenil vähemalt täna välja surnud. Kõik muud tüüpi ja sorti off road mudelid on rohkem niisama rajaväliseks tarbimiseks. Muidugi võib rajal ka sõita, aga see vist pole päris see ja kui mõne päriselt rajal sõitmiseks mõeldud mudeliga rajal kokku juhtud, siis saad väga kiiresti aru, et tegemist on erinevaks otstarbeks mõeldud mudelitega.
Raadioteel juhitavad hobi- ja võistlusmudelid
https://www.claypitrc.eu

Kena RC
Postitusi: 5
Liitunud: 02.03.2019 19:31

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Kena RC » 04.03.2019 16:56

Olen asjast nüüdseks juba niipalju aru saanud, et tegelikult ei tea ma tõesti midagi.. Kindlasti võtan teekonna ette kuskile võistluspäevale ja näppima-käppima mõnda autot. Suhtlen siin ühe ja teisega ning hetkeks on soovitusi antud mitmeti just Traxxase kohalt, samas R0mm räägib, et Traxxase meihi võstlustel ei näe. Kui aus olla, siis esialgu ei plaanigi võistlustele trügidagi, pigem teha Saaremaale rada ning siin hakata pisut pisikut levitama, milleks plaanin soetada mõned lollikindlamad ja aeglasemad autod, et dumb user neid kohe ära ei tapaks. Omale ajapikku kindlasti hakkan vaatama võimsamat masinat..

Kasutaja avatar
R0mm
Postitusi: 1794
Liitunud: 05.05.2007 07:04
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas R0mm » 04.03.2019 22:18

Muide, on nähtud võistlustel ka Traxxast. Terve eelmise suve sõitis vabaklassis üks Slash 4X4 päris tublisti. Minu rajajutu mõte oli see, et tegelikult ei ole vaja rada, et huvitav oleks sõita, aga kui juba rada sõita, siis oleks mõistlik ka rajale sobivaim mudeli tüüp ligi võtta. Kusjuures rajale sobivaim mudelitüüp (bagi) on rajaväliselt üks suhteliselt igav asi sõita ja kõiksugu Yetid ja asjad palju etemad.
Raadioteel juhitavad hobi- ja võistlusmudelid
https://www.claypitrc.eu

Markokas
Postitusi: 50
Liitunud: 14.05.2018 13:05

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Markokas » 05.03.2019 09:12

Seepärast ongi vaja endale selgeks teha, et mis võiks meeldida ja vastavalt sellele auto valida. Vaata netist erinevaid autosid sõitmas ja mõtle. Võistlemine on huvitav vaid siis, kui on kellega võistelda.

Kui on piisavalt short courses autosid, siis saab ka nendega mõnusalt võidu sõita:
https://www.youtube.com/watch?v=V3gWfGkHmWs" onclick="window.open(this.href);return false;

Või niisama ringi ronida ja aega veeta:
https://youtu.be/o5uRQjodnSY?t=358" onclick="window.open(this.href);return false;

Kena RC
Postitusi: 5
Liitunud: 02.03.2019 19:31

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Kena RC » 05.03.2019 12:19

R0mm kirjutas:Muide, on nähtud võistlustel ka Traxxast. Terve eelmise suve sõitis vabaklassis üks Slash 4X4 päris tublisti. Minu rajajutu mõte oli see, et tegelikult ei ole vaja rada, et huvitav oleks sõita, aga kui juba rada sõita, siis oleks mõistlik ka rajale sobivaim mudeli tüüp ligi võtta. Kusjuures rajale sobivaim mudelitüüp (bagi) on rajaväliselt üks suhteliselt igav asi sõita ja kõiksugu Yetid ja asjad palju etemad.
Kuna mul on mõte seda asja esialgu natuke teenusena osutada, siis peaks ikkagi rada olemas olema. Täna puudub tänavalt tulijale selline võimalus, et saaks midagi seesugust proovida või katsetada. Ilmselgelt on 600€ niisama korra proovimiseks ülekohtuselt palju, siinkohal tulengi mängu mina, kes hakkab Saaremaal sellist asja pakkuma!
Sellest lähtuvalt ka aeglasemad ja tugevamad masinad. See, mis endale tulevikus soetama hakkan, see selgub siis, kui see aeg kätte jõuab ;)

Kasutaja avatar
tony012
Postitusi: 785
Liitunud: 29.12.2006 12:22

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas tony012 » 07.03.2019 10:04

Olen Su postitusi näinud nüüd facebooki gruppides ja ka siin... ja teemad valguvad laiali et tahad rock racerit ja siis tahad 500m pikkust rada jne... ja tegelikult tahad teenust pakkuda...

Inimene tänavalt pole võimeline sõitma mööda rada, mis on 3m lai ja asub temast 35m eemal (vihje Su platsi suurusele ja 500m pika raja tegemise kohta)
Ehk siis teenusepakkumise seisukohalt ei anna see suur rada midagi. Pigem on Sul vaja 7x15 platsi, kuhu teha ovaalne rada, millel sirgel osal on väike küngas või auk, et oleks mingi element.

Kui rada teha sile, siis sobib teenuse pakkumiseks ka LaTrax Teton või SST mudel, aga lihtsam on mõni suurem 1/10 lihtne tagaveoline monster... need on sisuliselt tagaveolised bagid, millel suuremad rattad ja maasturi kere variant...
https://www.claypitrc.eu/et/a/ecx-amp-m ... lack-green" onclick="window.open(this.href);return false;
See on nii lihtne masin, isegi turnpuckleid pole... ostad 10 autot ja täpselt sama auto kokkupanemata kujul kiti täpselt sama hinnaga ja saad sõitmise ja varuosadega 2 suve hakkama...

500m pika offroad raja tegemine eeldab, et sul on palju inimesi, kes käivad sõitmas, osalevad hooldusel ja MAKSAVAD kasutuse eest ja isegi siis pole see projekt, mis ennast ise ära elatab. Päriselt...

Kui mõtlen neid inimesi, kes tuleksid uut rada vaatama ja sõitma, siis neid oleks vbolla 30... aga reaalselt tuleks nad Saaremaale seda tegema 1 kord aastas... kui üks äge võistlus korraldada... Ja mitte rohkem... aga ka selleks pole vaja püsirada teha, oleme varasemalt ju mõned korrad teinud ka Tallinna Lauluväljakule ajutise raja ja seal ühepäevase suurvõistluse maha pidanud ja siis jälle raja kokku korjanud.
Associated B6 / Orca / Tekin
Mugen MBX7R / Alpha Lutz

Kasutaja avatar
OnuEdgar
Postitusi: 34
Liitunud: 20.02.2018 14:52

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas OnuEdgar » 13.03.2019 16:15

Panen siia ühe võistlusvideo kus on näha traxxase masinat mida romet nainis.

https://www.youtube.com/watch?v=m1T0k0YVpOY" onclick="window.open(this.href);return false;

Traxxase puhul on muidugi vastupidavus üli küsitav. Mingi maani vaikselt jõristada täiesti ok. Vähekene aga hüppad ja piitsa annad on kohe kindlasti jupid taga.

Kasutaja avatar
harg
Postitusi: 458
Liitunud: 07.02.2006 20:17

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas harg » 21.03.2019 20:59

Upitan ka natuke...
rendikateks võiks olla näiteks selline asi, RTR fox8e
nendega kannatab rahulikult sõita ja ka vajadusel kõvasti paarutada (nagu eelmise aasta suvi näitas)
teadaolev nõrk koht on pealekruvitud odav servo (see on sisuliselt kõigil RTR asjadel),muid uaga kestab ilusasti.

Võib saada ka natuke tigedamat kulgurit ZEUS

PS! neile ülalmainitutele on jupimajandus kohapeal olemas ja reeglina ei pea ootama kuni need kusagilt alles tellitakse.

Teisi RTR asju on samuti saada, mõõjaid meil jagub, ... alguseks on RTR hea justnimelt hinnast lähtuvalt.
Tõsine kit uuena 1/8 tuleb juba ca 1K€ kanti , võta või jäta.
Jätkamiseks puuduta näpuga ekraani!
Kirjavahemärgid on nõrkadele!

Kena RC
Postitusi: 5
Liitunud: 02.03.2019 19:31

Re: Algaja alustab ja kogub infot!

Postitus Postitas Kena RC » 19.04.2019 08:56

Päris palju head infot korraga. Seda olen ka juba kuulnud, et ikka soovitatakse pigem 2WD versioone, sest need rahulikumad ning oht kohe esimese sirge lõpus need ära lõpetada on ka kordades väiksem.
Raja kohapealt on ka soovitus hea, sest tegin ka täna katse ja andsin täiesti võhikule masina kätta ja ega ei saa aru küll, kus ja mis ja mida jne :D Seega esialgu teengi vast suurema ovaali mõningate väikeste "vimkadega" ja seda saab siis ajapikku arendada edasi...
Siin videos ka näha, kus rada saab muuta ning võimalik sõita ka ainult välimist ringi.
https://www.youtube.com/watch?v=VP9QI72Hri8" onclick="window.open(this.href);return false;
tony012 kirjutas:Olen Su postitusi näinud nüüd facebooki gruppides ja ka siin... ja teemad valguvad laiali et tahad rock racerit ja siis tahad 500m pikkust rada jne... ja tegelikult tahad teenust pakkuda...

Inimene tänavalt pole võimeline sõitma mööda rada, mis on 3m lai ja asub temast 35m eemal (vihje Su platsi suurusele ja 500m pika raja tegemise kohta)
Ehk siis teenusepakkumise seisukohalt ei anna see suur rada midagi. Pigem on Sul vaja 7x15 platsi, kuhu teha ovaalne rada, millel sirgel osal on väike küngas või auk, et oleks mingi element.

Kui rada teha sile, siis sobib teenuse pakkumiseks ka LaTrax Teton või SST mudel, aga lihtsam on mõni suurem 1/10 lihtne tagaveoline monster... need on sisuliselt tagaveolised bagid, millel suuremad rattad ja maasturi kere variant...
https://www.claypitrc.eu/et/a/ecx-amp-m ... lack-green" onclick="window.open(this.href);return false;
See on nii lihtne masin, isegi turnpuckleid pole... ostad 10 autot ja täpselt sama auto kokkupanemata kujul kiti täpselt sama hinnaga ja saad sõitmise ja varuosadega 2 suve hakkama...

500m pika offroad raja tegemine eeldab, et sul on palju inimesi, kes käivad sõitmas, osalevad hooldusel ja MAKSAVAD kasutuse eest ja isegi siis pole see projekt, mis ennast ise ära elatab. Päriselt...

Kui mõtlen neid inimesi, kes tuleksid uut rada vaatama ja sõitma, siis neid oleks vbolla 30... aga reaalselt tuleks nad Saaremaale seda tegema 1 kord aastas... kui üks äge võistlus korraldada... Ja mitte rohkem... aga ka selleks pole vaja püsirada teha, oleme varasemalt ju mõned korrad teinud ka Tallinna Lauluväljakule ajutise raja ja seal ühepäevase suurvõistluse maha pidanud ja siis jälle raja kokku korjanud.

Vasta