1. leht 1-st

Aidake algajat!

Postitatud: 10.06.2016 12:50
Postitas HobbyHendrik
Tere!

Olen RC autode alal väga algaja, olen vaid paar päeva uurinud nende kohta :) Otsustasin see suvi teha midagi põevamat ja ehitada valmis Arduino baasil off-road masina. Kere on olemas, enamvähem selline: http://www.thetorquereport.com/03hummer_h3t_004.jpg
Scale ei oska öelda, varsti arvutan enamvähem välja, aga ta on vana mänguauto oma, niiet ei tohiks olla mingi täpse scalega.
Plaan oli selline, et Arduino oleks ühenduses telefoniga, kus saab appiga juhtida masinat. Probleemiks tuleks kindlasti signaalitugevus, sest wifi ja bluetoothiga väga kaugele ei kannata minna, aga eks seda parandan tulevikus. Hetkel tahaks saada mingi baasi valmis ja siis hakkaks seda tulevikus uuendama.
Andke nõu, kas see töötaks ja milliseid juppe vaja oleks. Hetkel on vaid kere olemas, ülejäänud pean ostma :) Kui kellegil mingei juppe müüa, siis võib pidada läbirääkimisi :) Programmeerimisepoolega võiks ka abiks olla kedagi, aga kui ei ole, siis saan ise ka hakkama ;)

Ette tänades,
Hendrik

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 10.06.2016 23:54
Postitas eikeikeik
Olles pisut progenud ühekiibilisi arvuteid, siis julgen noka lahti teha.

WiFi leviala on ilmselt sellise seadme liigutamiseks täiesti piisav. Bluetooth on "pisut lühem". Samas kui sul on juhtimiseks algoritmid ja juhtloogika progetud valmis, siis ei ole miniarvutile oluline, kas juhtsignaal tuleb kosmosest satelliidilt või telefoni APPist.

Tore et sul on olemas mingi alus millele asi peale panna, aga alusta ikka peamisest APPi ja Arduino vahelisest kommunikatsioonist. Kindlasti ära unusta nn failsafe mode tegemist, et kui mingi aja jooksul juhtsignaali ei ole või ei tule, et siis aparaat jooksu ei paneks.

Alustamiseks võid võtta suvalise mikromootori suvalisest poest või leiad mõnest vanast mänguasjast ja proovi teda panna pöörlema mõlemas suunas ning juhi seda liikumist oma APPiga.
Alusta seadmetevahelisest kommunikatsioonist ja edasi-tagasi liikumise võid esialgu lahendada mingi odava H-bridge kiviga. Roolimiseks uuri läbi rooliservode juhtsignaalid ja vaata kuidas sa selle signaali saad arduinost servosse. Kui plaanid proportsionaalset keeramist, siis sul ei ole teist valikut (tähendab on, aga servoga on vist lihtsaim lahendus) . Esimese eksemplari võid lahendada ka lihtsalt ON-OFF lahendustega nagu esimesed algelised raadiomudelid. See tähendab, et rool keerab mõlemale poole lõppu ehk roolil on kolm asendit VASAKULE-OTSE-PAREMALE (põhimõtteliselt võid lahendada solenoidi või elektromagnetiga ja vedru tõmbab asendisse OTSE) ja kui edasi-tagasi liikumise lahendad H-bridgega siis on liikumiseks samuti kolm asendit EDASI-SEIS-TAGASI.

Kui selle ära teed ja selleks ei ole sul vaja mingit keret-autot ning saad põhimõteliselt laual valmis teha ja ära proovida kas töötab. Sealt edasi võiks liikuda edasi proportsionaalse juhtimise suunas. Kui sul see osa on tehtud, siis on edasi kukepea hakata juhtima näiteks harjavaba mootorit.

Kindlasti on internetis mitmeid sarnaseid lahendusi ja õpetusi, aga tiba kisub teema rohkem elektroonika valdkonda. Jääb pisut segaseks, et mida sa tahad teha või millist abi sul on vaja täpselt sestap soovitan alustada nö ON-OFF lahendustest ja sealt siis edasi. Põhimõtteliselt pole sul alguses isegi mootoreid ja ajameid vaja, pane arduinole väljunditesse dioodi näiteks ja juhi nende vilkumist oma APPiga. Siis asendad dioodid millegi muuga. Tee endale selgeks analoog signaalid ja digitaal signaalid ja nende toimimise loogika ja anna muudkui hagu. Jootekolb kuumaks!

1. Tee selgeks endale servode juhtimine ja nagu polegi rohkem midagi vaja.
2. Kui tahad puldikat juhtida, siis tee selgeks milliste signaalidega juhitakse regusid (ingl. ESC)
3. Kui tahad lihtsalt katsetada, siis alusta odavatest tükkidest ja katsu neid juhtida oma APPiga, kui see toimib, siis hakkad vaatama, millised on koormused ja teed vastavad täiendused, et asi töötaks ka välitingimustes. alusta mingist odavast hiina junnist millel on peal nn ON-OFF loogikaga liikumine ehk keeramise mehhaanika ja liikumise ajam.

Ja siis edaspidi ei ole vaja kasutajatel pulti ja vastuvõtjat. Saavad sinult Arduino ja APPi ja sõit võib alata. Infoks lisan veel, et võistlusautode puldid töötavad 2.4GHz levialas. Et mis seos sellel on WiFiga - tead sa?

Suhteliselt asjalik ja algajale sobilik materjal on http://www.picaxe.com Neil oli kunagi Eestis ka müügiesindaja, aga nüüd vist on lähim Soomes. Eeldab teadmisi elektroonikast ja nendest asjadest, mis on elektroonikajubinate sees ja kuida elekter sealt läbi liigub.

Edu!
Eik

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 11.06.2016 14:00
Postitas HobbyHendrik
Suured tänud, et keegi leidlik vastas :)
Wifi on ka 2.4ghz, uuemad on ka 5ghz minuarust, aga sellega ma ei puutuks kokku alguses :D

Eks ma pean hakkama siis ise katsetama, mõtlesin just, et äkki on keegi taolist asja teinud ja oskab soovitata mootoreid jms asju, millega probleemi ei tekiks.

Päris hea mõte see, et ma annan Arduino ja appi ja polegi pulti vaja ;) Kui see suvi asi sujuma hakkab, siis võib isegi tulevikus teoks saada :D

On äkki kellegil kogemusi ka 3D-prinditud osade tegemisega? Modelleerimisega ma saaks hakkama, aga kas need vastu ka peavad? Materjaliks oleks mul PLA.

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 11.06.2016 14:44
Postitas srx
Pane googlesse: Arduino RC car
Leiad sadu tulemusi. Isegi google plays on juba programmid juhtimiseks olemas ja seda pole vaja leiutada.

Kui tahad, siis leiad täielikud juhendid ja pole vaja muud kui "lego" kokku panna.
Aga soovitatav on seda võtta kui inspiratsiooni allikat ja siiski teha ise nii palju kui võimalik. Siis õpib tegevuse käigus ka.

Samas esimene asi "legost" kokku panna on võibolla ka inspireeriv/motiveeriv, sest siis saab kiiresti tulemuseni. Kui esimene asi ei taha kuidagi valmis saada, siis see kindlasti motivatsiooni ei tõsta.
Üldiselt on vaja aru saada asjade tööpõhimõttest. Siis pole valmis lego klotse vaja ja suudad käepärastest vahenditest kõike teha.

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 11.06.2016 18:36
Postitas HobbyHendrik
No googeldada ma oskan :D Olem uurinud sealt ka, aga suurem osa on olnud lihtsalt mingid "papist" masinad. Võibolla pole piisavalt otsinud, et ei ole leidnud korralikku asja. Tahan ise tegelikult palju asju teha, sest siis õpingi kuidas asjad töötavad ja edaspidi palju kergem :) Muidu jookseks kohe poodi ja võtaks sealt midagi, aga nii ma ei õpi väga palju :D

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 13.06.2016 12:40
Postitas harg
HobbyHendrik kirjutas:No googeldada ma oskan :D Olem uurinud sealt ka, aga suurem osa on olnud lihtsalt mingid "papist" masinad. Võibolla pole piisavalt otsinud, et ei ole leidnud korralikku asja. Tahan ise tegelikult palju asju teha, sest siis õpingi kuidas asjad töötavad ja edaspidi palju kergem :) Muidu jookseks kohe poodi ja võtaks sealt midagi, aga nii ma ei õpi väga palju :D
Tule mõne elamentaarasja toimimise õppimiseks näiteks Mudelihalli ja saad pildi kohe selgemaks.
Võib ka mõnele võistlusele kohapeale tulla/minna aga siis ei pruugi sealseil kodanikel seletamiseks aega leiduda, vaja on omi kulgureid sättida.

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 13.06.2016 20:04
Postitas HobbyHendrik
Tuleks hea meelega, aga elan Pärnust 40km väljas ja ei liigu väga tihti Tallinnasse :) Kui Pärnus mingi koht olemas, siis võib isegi mingi aeg mõelda sellele.

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 14.06.2016 06:49
Postitas naaskel

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 14.06.2016 18:40
Postitas HobbyHendrik
Tänud! :)

Nüüd veel küsimuseks jällegi see, kas on kellelgi kogemusi 3D-prinditud osadega?

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 15.06.2016 11:39
Postitas eikeikeik
Tere.
Ole kena, täpsusta oma küsimusi. Praegu sa küsid osalisi küsimusi, millele vastata saab vaid osaliselt ehk iga vastus genereerib sinult uue küsimuse.

Mida sa silmas pead 3D prinditud osade kogemusega? Kindlasti on paljudel nendega kogemusi, aga mida sa teada tahad? Kui sind huvitab, et kas autole varuosade või mingisuguste detailide tegemiseks võiks kasutada 3D printerit, siis on vastus et jah võid kasutada, aga kuna mudelitel on reeglina palju sõlmesid, milles toimivad erinevad suuremad või väiksemad jõud, siis tuleb hoolega valida kas ja mida 3DPrintida ning millisest materjalist. Kindlasti ei saa kõike teha. 3D printerid kasutavad printimiseks erinevaid materjale, millel on erinevad omadused jne jne. Täpsusta oma küsimus detailsemaks, siis on lihtsam ka vastata :) Lisaks sõltub 3D printimisel printimise reziimist, et kas valmiv detail on õhuline ja nõrk või tihe ja tugevam. Nüansse ja võimalusi on palju.

Edu puurimisel!
Hannes

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 17.12.2016 01:00
Postitas santka
Oleks huvi teha samasugust asja.
Olen ka algaja, aga baasi juba tean.
Olemas arduino ja wifi moodulid, paar arduino nano ja 2x nrf24l01.
Praegu otsin brushless mootori, servo olemas. Testiks breadbordis. Telefoni ei taha puldina kasutada, parem teha ise pult, hiinast juppidena alla 10 euri.
Kui äkki tahad koos teha, kirjuta.

Re: Aidake algajat!

Postitatud: 20.12.2016 11:03
Postitas Riff
Hei,

Olen kasutanud läbi tahvli/nutifooni äppi apm juhtimiseks üle 433MHz side. Suurim häda oli reaktsiooniajas. Arvan, et pidur oli softi osas, mida äpp võimaldas.
Platvormiks oli 1/10 Traxxas Slash ja 54T crawler mootor...

Jõudu,
Raimo